Tipy jak ušetřit vaše peníze

01.01. 2013 • Tipy a rady 3173x

Peníze v dnešní době musí chtě nechtě řešit téměř každý člověk. Řeší je i hrstka šťastlivců, kteří mají tolik peněz, že je nemusí trápit jejich nedostatek. Běžný člověk ale nikdy nemá dostatek financí na všechno, co by si přál, a aby neutratil svoji výplatu během pár dnů, musí se hodně krotit. Občas to ale nezvládne a týden před výplatou se už modlí, aby mu na účet přišla mzda. Byla by to paráda koupit si spoustu věcí jen tak pro radost a nezajímat se o cenu. V dnešní době si musíte kupovat většinou jen to, co doopravdy potřebujeme. Populární jsou různé slevové akce, ve kterých si lze koupit zboží za výhodnější cenu. Spousta lidí akce vyhledává a snaží se nakoupit co nejlevněji a co nejvýhodněji. Hon za nejnižšími cenami může být vyčerpávající, ale jinak to nejde. Inkaso každým rokem ukazuje hrozivější částky, dražší jsou i základní potraviny, přičemž platy zůstávají stále stejné nebo se zvýší jen o směšnou částku.

Nedostatek peněz a dilema, co si koupit a co ne, nedá spoustě lidí spát. I když bychom si přáli, abychom mohli přemýšlet o příjemnějších věcech, nic s tím nenaděláme. Jediné, co můžeme udělat, je naučit se vycházet s tím, co máme. Pokusíme se vám alespoň nastínit, jak co nejlépe hospodařit s tím málem, co vám každý měsíc chodí na účet a nebýt finančně úplně na dně.

Udělejte si rozpočet

Do výplaty je daleko a peníze pomalu docházejí? Pak je na čase udělat si rozpočet. Podívejte se, kolik peněz vám zbývá na účtu a spočítejte všechny peníze v peněžence. Dále si řekněte, kolik dnů vám ještě zbývá do výplaty. Vydělte peněžní částku počtem dní a vyjde vám, kolik můžete denně utratit. Pokud se vám povede některý den utratit méně, budete mít příští den o něco víc. A naopak. Když se neudržíte a utratíte víc, druhý den už si nemůžete tolik dovolit. I když si toho nejspíš nebudete moct moc koupit, nestane se vám, že se ocitnete čtrnáct dní před výplatou s prázdnou peněženkou.

Šetřete

Spousta z vás se možná ušklíbne. Vždyť přeci šetříte, co to jde! Ale co když je to málo? Zkuste se zamyslet, kolik peněz utratíte naprosto zbytečně. Kupujete si každý den na svačinu obloženou bagetu? Když si připravíte svačinu doma, najíte se stejně dobře za několikanásobně nižší cenu. Jezdíte do práce autem, i když máte autobusovou zastávku kousek od domu? Benzín je hodně drahý a měsíční jízdenka na hromadnou dopravu vám ušetří pěknou sumičku. Dáváte si několikrát denně kávu z automatu? Sice stojí pár korun, ale spočítejte si, kolik naházíte do automatu za měsíc. Mnohem výhodnější je uvařit si kávu doma a dát si ji do termosky. Pokud máte možnost vařit si kávu v práci, můžete mít čerstvou a mnohem lepší kávu mnohem levněji.

Vařte úsporně

Projděte si spíž, mrazák, ledničku a skříňky v kuchyni. Zapište si, jaké potraviny jste objevili. Poté se zamyslete, jaké pokrmy by se z daných surovin daly uvařit. Zjistíte, že máte možnost uvařit spoustu jídel. Nekupujte zbytečně stále nové suroviny, když jich máte spoustu doma. Z nudlí a mražené zeleniny uvaříte jednoduchou polévku. Místo kupování stále nového masa použijte to, co máte v mrazáku a vytvořte hlavní chod. Z mouky, cukru, vajec a kompotovaného ovoce ještě upečte výbornou bublaninu a polední menu je na světě.

Chvilkový odklad neuškodí

Máte dojem, že všechny vaše účty musíte zaplatit hned? A přitom vám výplata chodí až čtrnáct dní po složenkách? Ve skutečnosti bývá doba splatnosti mezi jedním až dvěma týdny. Počkejte si, než vám přijde výplata a až pak vše zaplaťte. Sice to není dlouhodobě ideální řešení, ale krátkodobě vám to hodně uleví.

Nechoďte do obchodních center

Určitě to všichni znáte. Vyrazíte do obchodního centra pro nějakou drobnost, nebo se jen tak podívat, a vzápětí si nesete domů věc, kterou jste nutně nepotřebovali, a která vás stála všechny zbývající peníze. Obchodní centra jsou plná lákadel. Ženy láká překrásné oblečení nebo boty, muži zase těžko odolávají třeba elektronice. Jestli se nechcete naprosto zruinovat, do obchodních center vůbec nechoďte. Je to tu tak lákavé, že téměř nikdo neodolá. Když ty překrásné boty nebo úžasný tablet neuvidíte, nebudete po těchto věcech prahnout a vaše peněženka zůstane o něco plnější.

Čtěte letáky

Nadáváte, když vytahujete ze schránky haldu letáků? Hned je vyhazujete nebo jsou pro vás jen dobrým materiálem na podpal? Pak děláte velkou chybu. Letáky skrývají spoustu zboží ve slevě a mohou vám pomoct ušetřit až polovinu peněz, které byste běžně utratili. Dozvíte se z nich, kde mají levné mléko, mouku, vajíčka, pečivo, prací prášek…

Šetřete za mobil

Máte neustále mobil u ucha nebo na něm alespoň vyťukáváte jednu SMS za druhou? Jestli ano, pak se většinou hrozíte, kolik za tuto zálibu zaplatíte. Pokud voláte stále těm stejným lidem, poohlédněte se po výhodném mobilním tarifu. Jestli trváte na dobíjení kreditu, musíte se smířit s omezením volání a textování na nezbytné minimum. Dobrou variantou je Skype, přes který si můžete se svými známými volat naprosto zadarmo.

Nezadlužujte se!

I když se to v dané situaci může zdát jako dobré řešení finančních problémů, nikdy si nepůjčujte. Banky si bývají dobře vědomé toho, že byste nebyli schopní splácet, proto vám logicky nepůjčí. Zoufalého člověka pak snadno nalákají firmy s lichvářskými praktikami, které půjčí hned a bez otázek. Vy jim následně zaplatíte několikanásobnou částku. Pokud si potřebujete opravdu půjčit, zahoďte stud a půjčete si od rodiny nebo od hodně dobrých známých. Půjčete si ale jen malou částku, kterou můžete zase brzy bez problémů vrátit.

Tyto rady neslouží k tomu, abyste byli v balíku, ale mohou vám zajistit důstojnou existenci s minimem finančních problémů. Vždy stačí ušetřit korunku tady a korunku tam, a vaše problémy mohou být minulostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby