Spoření na termínovaných vkladech

01.01. 2013 • Tipy a rady 2098x

Vždy je dobré mít stranou finanční rezervu pro případ ztráty zaměstnání nebo jiné těžké životní situace. Z toho důvodu si spousta lidí spoří. Spořících produktů nabízejí banky spoustu. Spořicí účty, investice, stavební spoření, a tak dále. Jednou z možností je terminovaný vklad. Že nevíte, o co jde a v jakém případě ho zvolit? Přečtěte si tento článek a budete o něco moudřejší.

Co je to termínovaný vklad

Jedná se o zvláštní druh spořícího bankovního účtu. Jakmile na tento účet vložíte určitou peněžní částku, začne se vám okamžitě zhodnocovat garantovaným úrokem. Termínovaný vklad je dobrou volbou pro konzervativní klienty, kteří mají jistotu, že neriskují žádnou ztrátu. Peníze se na spořicí účet vkládají na určitý sjednaný čas. Nevýhodou je, že po celou dobu se s touto částkou nemůže manipulovat. Předčasné vybrání je totiž sankcionované velkými sankcemi. Uložte sem proto pouze finance, které nebudete delší dobu potřebovat. Když nevíte, jestli náhodou nebudete potřebovat peníze dříve, zvolte raději běžný spořicí účet.

Doba vkladu

Termínované vklady se uzavírají na různě dlouhou dobu. Ta se pohybuje od několika dní až po několik let. Nejvíc lidí si peníze ukládá na pět let. Po vypršení této doby je možné nastavit další termínovaný vklad a ve spoření pokračovat.

Úrok

Úrok, kterým se vaše finance zhodnocují, se stanovuje podle aktuální bankovní sazby nebo nominálně. Tento úrok může být fixní, nebo se může měnit podle aktuální situace na finančním trhu.

Nabídky bank

Než se rozhodnete uložit své peníze jako termínovaný vklad, porovnejte si nejprve nabídky různých bank. Nabídky se od sebe liší dobou vkladu, výší úroku, a také minimální částkou, kterou musíte na účet vložit.

Pojištění

Nebojte se, že byste o své peníze přišli. Banky musejí mít ze zákona termínované vklady pojištěné. Většinou to bývá do 50 000 € na jednoho klienta dané banky.

Typy termínovaných vkladů

Termínované vklady se dělí následovně:

1. Podle délky vkladu

a) Krátkodobý vklad: 7 – 12 měsíců

b) Střednědobý vklad: 1 – 4 roky

c) Dlouhodobý vklad: 5 – více let

2. Podle splatnosti

a) Jednorázová splatnost: Peníze dostanete najednou

b) Revolvingové: Vklad se automaticky obnovuje

Výhody a nevýhody

Výhody

1) Zhodnocení finančních prostředků

Hlavním důvodem, proč jsou termínované vklady tak oblíbené, je zhodnocení volných finančních prostředků.

2) Nehrozí ztráty

Nehrozí vám riziko ztráty, jako u běžných investic, proto máte vždy jisté, že dostanete zpět alespoň to, co jste na účet vložili.

3) Jednoduché zřízení

Jakmile se rozhodnete pro termínovaný vklad, nemusíte čekat dlouhou dobu na jeho založení.

Nevýhody

1) Znehodnocení inflací

Vklad nereaguje na inflaci, proto se peníze na termínovaném vkladu uzavřeném na několik let mohou znehodnotit.

2) S penězi není možné bez sankcí disponovat

Peníze si nemůžete vybrat dřív. Pokud je nutně potřebujete, připravte se na hodně vysoké sankce. Výhodnější je rozhodně nechat svůj vklad na účtu po celou dobu

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby