Kuřákům se zdraží životní pojistka

01.01. 2013 • Ostatní 2088x

Kvantum telefonátů, inzerátů a reklam na životní pojištění se nás každodenně snaží přesvědčit, že pojistka je životně důležitá věc, kterou zkrátka musíte mít. Navíc ve vás vyvolávají dojem, že není nic jednoduššího a levnějšího, než uzavření smlouvy o životním pojištění. Měli byste ale vědět, že ne každý klient dostane stejnou cenu. Nejlevnější pojistku mají jen mladí zdraví lidé, kteří mají zaměstnání s nulovým rizikem.

Před samotným podepsáním smlouvy nejprve podepíšete formulář, na kterém je zaznamenaný návrh smlouvy. V něm se dozvíte hlavně výčet pojistných nebezpečí. Pojišťovací poradce se vás následně začne ptát na různé informace. Podle vašich odpovědí pak určí konečnou cenu pojistky. A na co se vás bude ptát?

Podle čeho se určuje cena pojistky

1. Zaměstnání

Pojišťovnu bude nejprve zajímat vaše zaměstnání a jeho rizikovost. Takový voják z povolání bude mít o hodně dražší pojistku, než úředník. Pojišťovny mají povolání rozdělené do tří až čtyř kategorií podle nebezpečnosti. Každá instituce má své vlastní tabulky. Pro některé je například myslivec extrémně nebezpečné povolání, pro jiné je to klidové zaměstnání.

2. Sportování

Budete také muset prozradit, zda aktivně sportujete. Registrovaným sportovcům pojišťovny dávají pojišťovny vyšší ceny bez ohledu na to, zda se danému sportu reálně věnují.

3. Spoření

Spousta lidí si zakládá životní pojištění kvůli tomu, že si na něm chce naspořit nějaké peníze nebo chce využít daňové výhody. V takovém případě se životní pojištění uzavírá na nejnižší možnou částku. Tato částka se pohybuje u různých institucí mezi 10 000 a 150 000 Kč.

4. Zdravotní stav

Nejvíc bude pojišťovnu zajímat váš zdravotní stav. U pojistky na nižší částku postačí vaše čestné prohlášení o tom, že netrpíte žádnou závažnější nemocí.

Při uzavírání pojistky na vyšší částku (do 500 000 Kč) budete muset vyplnit formulář týkající se vašeho zdravotního stavu. Pokud nebudete nemocní, obézní a podobně, jednoduše na všechny otázky odpovíte záporně, proběhne uzavření smlouvy bez problémů.

Jakmile jedna z odpovědí bude kladná, nebo se budete chtít pojistit na vysokou částku, bude po vás pojišťovna chtít jméno vašeho obvodního lékaře a povolení vyžádat si podrobné informace o vašem zdravotním stavu.

Když se hodláte pojistit na hodně vysokou částku (v řádech milionů), pošle vás pojišťovna za posudkovým lékařem. Ten vás důkladně vyšetří, informuje pojišťovnu o výsledcích a ta následně stanoví cenu pojistky. Jakmile posudkový lékař přijde na nějaký problém, zvýší pojišťovna úměrně tomu cenu, popřípadě vás odmítne pojistit pro případ zhoršení daného zdravotního problému

Hodně velký problém mají při uzavírání životní pojistky kuřáci. V dotazníku musíte pravdivě vyplnit, zda kouříte, a přiznat se k tomu, kolik kousků denně vykouříte. S kouřením je spojena celá řada zdravotních rizik, proto je pro kuřáky cena pojistky o dost vyšší. Vyšší cenu mají u některých institucí i bývalí kuřáci a kuřáci elektronických cigaret. Ve snaze ušetřit se spousta kuřáků rozhodne svůj zlozvyk zamlčet. Vy to rozhodně nedělejte! Sice budete platit nižší částku, ale když se v případě plnění pojistné události přijde na to, že jste při uzavírání pojistky o svém kuřáctví lhali, nemusíte dostat ani korunu, popřípadě dostanete hodně málo. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Ostatní'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby