
Už vám zase vstávají vlasy hrůzou ze závratné cifry, kterou jste si přečetli na složence? Dělá se vám špatně, když si spočítáte, kolik vám po zaplacení všech účtů zbude peněz? Tyto nepříjemné pocity zažívá spousta lidí každý měsíc. Jestli tyto nepříjemnosti neznáte, jste šťastný člověk. Ale neznamená to, že vás finanční těžkosti nemusí někdy v budoucnu dostihnout. Moderní člověk musí kromě poplatků za energie platit různé půjčky, hypotéky a poplatky za všemožné služby. Normální člověk je pak nucen v podstatě proti své vůli vydat se z peněz, které mu pak chybí jinde. S tím se pojí stres, kdy v extrémním případě se člověk rozhoduje mezi tím, zda se najíst nebo zaplatit složenky. Jestli už si se svojí finanční situací nevíte rady, nejspíš vaše cesta dříve nebo později povede k finančnímu poradci, který vám může pomoct z dluhů. Jestli se vám zdá, že péče u vašeho lékaře je předražená, můžete si najít jiného, ať už na internetu nebo přes známé. Co ale udělat, když vám největší částku odebírají poplatky za domácnost, i když jste přešli k výhodnějšímu dodavateli plynu a elektřiny? Přečtěte si, jak ušetřit ročně až několik tisíc korun správným zacházením s energiemi.
Omezujeme spotřebu vody
Ze všeho nejdřív se snažte omezit spotřebu vody na minimum. Nejprve si řekněte, proč a jak často otevíráte kohoutek. Třeba zjistíte, že spousta vody z něj vyteče naprosto zbytečně. Když necháváte puštěnou vodu při čištění zubů, nebo odpustíte spoustu litrů jen proto, abyste si napustili skleničku studené vody, odtékají spolu s vodou do odpadu i vaše peníze. Na chlazení vody si pořiďte například konvici, nebo obyčejnou PET lahev, a nechte vodu vychladit v lednici.
Hodně vody také spotřebuje koupání a sprchování. Hygiena je sice důležitá věc, ale dá se provádět i bez toho, aby vás účet za vodu stál majlant. Zamyslete se, zda nemáte možnost sprchovat se v práci. Jestli ne, snažte se nestát hodinu pod horkou sprchou. Je to sice příjemné, ale každodenní dlouhé pouštění vody vás bude stát nemalý peníz.
Pračku také nepouštějte každý den, ale počkejte, až bude opravdu plná. Jen tak nebudete plýtvat vodou.
Elektřina – neplýtvejte s ní!
Poplatek za elektřinu tvoří nemalou část výdajů na domácnost. Tuto částku můžete snížit hned několika způsoby. Za prvé nemějte v jednom pokoji společně s lustrem rozsvícené i spousty lampiček. Navíc poctivě zhasínejte pokaždé, když z místnosti odejdete. Ještě víc ušetříte, když vyměníte staré žárovky za úsporné. Pro navození příjemné atmosféry a zároveň ušetření si jednou za čas zapalte svíčku.
Možná to ani nevíte, ale když necháte například nabíječku na mobil v zásuvce a mobil si vezmete, tak nabíječka stále využívá proud, i když nemá co nabíjet. Jakmile se vám proto mobil nebo notebook nabijí, vytáhněte nabíječku ze zásuvky.
Když odjedete na delší dobu mimo domov, například do zahraničí, pečlivě vypněte počítač, televizi a prodlužovačky. Jakmile uvedete počítač jen do režimu spánku, bude si stále brát trochu elektřiny.
Lednička – velký žrout elektřiny
Ledničky patří mezi spotřebiče, které dokážou spotřebovat hodně elektrické energie. Samozřejmě všechny ledničky nejsou stejné. Starší typy jsou doslova žrouti elektřiny, novější už vyžadují o něco méně. Ledničky s minimální spotřebou jsou sice dražší, ale přeci jenom si ji pořizujete na spoustu let a investice se vám postupně vrátí.
Spotřebu ledničky můžete ovlivnit i vy sami. Sáhněte si do svědomí, jak často stojíte několik minut u otevřených dveří ledničky a zíráte na její obsah jako na televizi. To opakujete několikrát denně, ačkoliv moc dobře víte, co se v lednici nachází. Tato „zábava“ vás ale bude něco stát. Jakmile je lednička delší dobu otevřená, vzduch uvnitř se otepluje. Spotřebič pak musí využít hodně elektrické energie, aby opět obnovil požadovanou teplotu vzduchu. Navíc se tvoří námraza, která u lednice, ale i u mrazáku, zvyšuje spotřebu. Do ledničky proto choďte pouze pro konkrétní potravinu a pravidelně ji odmrazujte. Vždy se také přesvědčte, zda jste dovřeli dvířka a zda je těsnění na dvířkách v pořádku.