
Ceny za energie každoročně vzrůstají o nemalé částky a dávají rodinnému rozpočtu pořádně zabrat, proto se spousta lidí snaží s energiemi neplýtvat. Přitom je mnohdy nenapadne, že o výši účtu za elektrickou energii se rozhoduje už při koupi samotného spotřebiče. Jinak se může stát, že budete spotřebovávat o dost víc elektřiny, než je nezbytně nutné. Přitom stačí napravit jen pár chyb, na které se vás pokusíme v následujícím článku upozornit.
I když staré spotřebiče stále slouží, nesmí vám být líto vyměnit je za nové. Nové spotřebiče totiž dokážou mnohem efektivněji hospodařit s energií, a navíc odvedou kvalitnější práci. Spotřebu energie určuje označení spotřebiče. Nejvíc elektřiny ušetří spotřebiče třídy A++ a A+++.
Voda
Pračka
U pračky je důležitá nejen spotřeba elektřiny, ale i spotřeba vody. Obojí se liší podle několika parametrů:
1) Čím vyšší teplotu nastavíte, tím víc elektrické energie pračka spotřebuje. Moderní pračky vám dokážou vyprat prádlo i při 20 – 30°C.
2) Pračku zapínejte až v okamžiku, kdy je úplně plná. Když budete prát každý kousek oblečení, spotřebujete zbytečně moc vody i elektřiny.
3) Při pořizování nové pračky volte její velikost podle počtu rodinných příslušníků. Když bydlíte jenom s partnerem, pořídíte si menší pračku, než kdybyste měli pět dětí.
Ruční mytí nádobí X myčka
Myčka sice spotřebovává o něco víc elektrické energie, než ruční mytí, ale dokáže vám ušetřit poměrně dost vody. Při ručním mytí spotřebujete průměrně dvacet litrů, myčka vám nejenže ušetří čas, ale navíc umyje nádobí s využitím pouhých deseti litrů.
Pokud uvažujete o koupi myčky, zkuste zauvažovat o parní myčce. Díky čištění za vysoké teploty a pod tlakem umyje dočista špinavé nádobí za použití nepatrného množství vody. Pára nádobí dezinfikuje a vy ho budete vyndávat dokonale čisté.
Koupání a sprchování
Není žádným tajemstvím, že výhodnější z těchto možností je jednoznačně sprchování. Ovšem pouze v případě, že se pouze omyjete, popřípadě si umyjete vlasy a jdete hned ven. Jakmile stojíte pod sprchou hodinu a užíváte si prameny horké vody, promrháte zbytečně spoustu vody, a tudíž i spoustu peněz. Určité řešení představují tzv. perlátory. Jedná se o šikovnou věcičku, která se namontuje na baterii a pouští do vody vzduch. Díky tomu máte pocit, že z kohoutku teče mnohem víc vody, než tomu ve skutečnosti je. Spotřebu vody ve sprše, a to až o polovinu, snižují i termostatické baterie.
Elektřina
Lednička
Lednička dokáže spotřebovat velké množství elektřiny, zvlášť pokud se jedná o starší neúsporný model. Když si pořídíte novou moderní ledničku, nejenže vám bude lépe sloužit, ale vezme si až o 70% elektrické energie méně. Elektřinu ušetříte i pořízením lednice s dvouvrstvými dveřmi. Díky tomu se dostanete k čerstvým potravinám, aniž by vám do ledničky vnikal teplý vzduch.
Malá světýlka vyjdou draho
I když vypnete televizi nebo počítač, stále se udržují v pohotovostním režimu připravené vám co nejrychleji sloužit. V tzv. režimu stand by svítí na spotřebičích kontrolka. A právě ta vás může stát nemalý peníz. Jakmile máte takových nepatrných světýlek doma víc, může vás jejich permanentní svícení stát ročně až několik tisíc korun. Zkuste proto spotřebiče vytahovat alespoň na noc ze zásuvky, nebo je úplně vypnout síťovým vypínačem.
Svícení
Staré žárovky vyžadují hodně elektřiny. Dejte jim sbohem a na jejich místo namontujte úsporné žárovky. Nejlepší možností jsou LED žárovky. Jejich vyšší cenu bohatě vynahradí nízká energetická náročnost, dlouhá životnost a fakt, že snesou časté rozsvěcení a zhasínání. Levnější variantou jsou úsporné zářivky, které se sice delší dobu rozsvěcejí, ale mimo to dobře svítí, mají malou spotřebu a dlouho vám vydrží.
Topení
Zastaralé topení
Máte doma plynový kotel první generace nebo stará elektrická kamna? Pak se nesmíte divit, že platíte za topení horentní sumy. Zde se rozhodně vyplatí investice do nového topného zařízení. Budete se divit, jak brzy se vám vynaložené peníze začnou vracet.
Nepřetápět
Nejenže pobyt v přetopených místnostech není zdravý, ale navíc vás vyjde pěkně draho. Ideální teplota by měla být 21°C v obytných místnostech, v ložnici pak kolek 18°C.
Podlaha
Materiál, který pokrývá vaši podlahu, dokáže citelně ovlivnit teplotu v místnosti. Když zvolíte vhodnou podlahovou krytinu, pomůže vám to udržet teplotu v místnosti a izoluje zimu a vlhkost ze spodu pěkně daleko od vás. Ideální jsou recyklovatelné přírodní materiály – dřevo, přírodní lino,…