Jak se vyhnout dluhové pasti a spirále

05.07. 2013 • Tipy a rady 3084x

Lidé se z různých důvodů zadlužují. Ne každý problém se ovšem dá řešit půjčkou. Jinak by se totiž mohlo stát, že se dostanete do tzv. dluhové spirály (někdy se tomuto problému také říká dluhová past). V dluhové spirále se ocitnete, pokud přestanete zvládat své dluhy a vzniklou situaci řešíte dalším zadlužením. Nové dluhy také nebudete schopní splácet, proto si zase půjčíte… A tak pořád dokola. Jednoduše z dluhové spirály se dostává hodně těžko. Nejlepší je vůbec se do ní nedostat. Proto si před uzavřením půjčky vždy pečlivě promyslete, zda se nedá vaše finanční situace řešit jinak.

Naprostým nesmyslem je těžce se zadlužovat kvůli tak pomíjivým věcem, jako jsou Vánoce nebo dovolená. V konečném důsledku totiž můžete přijít klidně i o střechu nad hlavou. Půjčujte si pouze na nezbytně nutné věci, a nastavte si takovou výšku splátek a dobu splatnosti, abyste mohli bezproblémově splácet. A to i v případě nepříznivé životní situace.

Pozor na lichváře!

Když už si musíte půjčit peníze, měli byste se dopodrobna zajímat, od koho si půjčujete a jaké jsou podmínky splácení. V podstatě si můžete vybírat z bohaté nabídky bankovních i nebankovních institucí. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, prověřte si ještě před podepsáním smlouvy důvěryhodnost poskytovatele. Stačí si jen na chvilku sednout k internetu. Reference na bankovní instituce si přečtete na stránkách České bankovní asociace pro bankovní půjčky, pro nebankovní instituce pak zadejte stránky České leasingové a finanční asociace pro nebankovní úvěry. Jen tak se ochráníte před lichváři, kterých je i v dnešních dobách stále požehnaně.

A jak poznáte pravého a nefalšovaného lichváře? Jakmile vám poskytovatel slibuje peníze do několika hodin či rovnou na ruku a nepožaduje doložení výše příjmů, měli byste dát okamžitě ruce pryč. Za takovou půjčkou se totiž zaručeně skrývá lichva. Nejenže úroky budou šplhat do závratných výšek, ale při potížích se splácením vám bude poskytovatel ukládat nesmyslně velké pokuty v řádech desetitisíců. Na vymáhání dluhů má navíc najaté lidi, kteří se neštítí vám vyhrožovat. Vždy si důkladně čtěte smlouvu, abyste zjistili, zda na vás poskytovatel nešije nějakou boudu v podobě několikanásobných úroků a přemrštěných penalizací.

Neřešte problémy se splácením dluhů dalším zadlužením!

Zadlužit se kvůli splacení dřívějších dluhů je ta největší hloupost, jaká vás může napadnout. V mžiku se totiž vezete v dluhové spirále a vaše životní situace se stává čím dál víc neřešitelnou. Každá další půjčka pro vás navíc bude značně nevýhodná, zvlášť pokud jste zapsaní v registru dlužníků. Věřitel vám nebude důvěřovat a bude požadovat, abyste se zaručili například nemovitostí, popřípadě na půjčku uvalí hodně vysoký úrok. Při velkém zadlužení vám navíc většina bank odmítne půjčit a vás tak mohou začít lákat nabídky lichvářských poskytovatelů.

V konečném důsledku by se vám mohlo stát, že měsíční splátky nových půjček budou mnohem vyšší, než půjčky, splátky u půjček, kterých jste se chtěli zbavit. Každým měsícem bude vaše situace finanční horší a vy budete zoufalejší. O dluhovou spirálu si koledujete hlavně v okamžiku, kdy uzavřete spoustu druhů půjček – nákup zboží na splátky, rychlé půjčky do další výplaty, různé spotřebitelské půjčky,… Při takovém množství půjček se můžete dostat do obrovského maléru. Když náhodou přijdete o zaměstnání, onemocníte, nebo se rozvedete, nebudete mít najednou z čeho platit a neřešitelný problém je na světě.

Možná si říkáte, že se nikdy nehodláte zadlužit, takže se vás tento problém netýká. To je ale omyl. Stačí zapomenout na zaplacení nějakého poplatku, pokuty za jízdu načerno, apod., a najednou zjistíte, že kvůli chtěnému či nechtěnému prodlení musíte zaplatit mnohdy závratnou sumu. Jakmile zjistíte, že máte někde dluh, který nemůžete zaplatit, okamžitě informujte věřitele. Toho potěší vaše seriózní jednání a bude ochotnější vyjednávat o splátkovém kalendáři, odložení splátek nebo konsolidaci půjček. Také není od věci obrátit se se svými problémy na finančního poradce. Adresář poraden si najděte na internetu, pomoci se dočkáte i na obecním úřadě. Když už vám opravdu nezbudou žádné prostředky, představuje určité řešení vyhlášení osobního bankrotu, jehož podmínky zakotvuje insolvenční zákon.

To nejhorší, co můžete v dané situaci udělat, je vyhýbání se problémům. I když se rozhodnete nebrat telefon, nečíst e-maily, nepřebírat poštu a neotvírat dveře, dosáhnete jen toho, že se věřitel rozzlobí a do budoucna odmítne vyjednávat. Jednoduše z dlouhodobého hlediska je takové chování na škodu, hlavně proto, že díky penále váš dluh neustále narůstá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby