
Je to sice smutné, ale situace, kdy zaměstnavatel nezaplatí mzdu podle pracovní smlouvy, je poměrně častá. Většina zaměstnanců nemá na dohady se zaměstnavatelem sílu, popřípadě má pocit, že domluvy nikam nevedou. Dospějí k názoru, že svoje tvrdě vydřené peníze už nikdy neuvidí, spolknou hořkou pachuť nespravedlnosti a najdou si jinou práci. Nevyplacenou mzdu ale můžete vydobýt, stačí vědět, jak na to.
Proč zaměstnavatel nezaplatí?
V dnešní ne zrovna levné době se lidé snaží ušetřit, kde se dá. Nikdo nerad vydá víc financí, než je nezbytně nutné, a téměř všichni obrátí každou korunu několikrát v ruce, než ji někomu dají. Seriozní člověk se snaží ušetřit různými úspornými opatřeními, jako je například kupování levnějšího zboží. Pak se ale bohužel najdou i lidé, kterým poctivost a férové jednání nic neříkají. Takoví se snaží získat peníze nemorálním, až nezákonným způsobem. A právě sem lze zařadit neplatícího zaměstnavatele.
Jakmile vám zaměstnavatel přestane platit mzdu, nebo ji neplatí v plné výši, ocitnete se v hodně prekérní situaci. Zaměstnavatel se většinou hájí velkými výdaji a slibuje, že mzdu brzy obdržíte i s bonusem navíc. Ale jak se říká – skutek utek. Zaměstnanec se najednou ocitne v prekérní situaci. Práce ho baví, a možná i věří tomu, co zaměstnavatel slibuje. Hlavně když nikdy předtím problém s placením nebyl. Stále oddalujete možnost podání výpovědi, a začnete pomalu sahat do svých úspor. V dnešní době je složité najít si práci, proto je pro mnoho lidí lepší věřit slibům neplatícího zaměstnavatele, než sedět nečinně doma. Postupem času se finanční zásoby tenčí a osoba ví, že brzy bude na mizině. Jakmile je ale jasné, že ze mzdy neuvidí ani korunu, má v podstatě dvě možnosti: Se svými penězi se rozloučit, nebo se je snažit dostat stůj co stůj. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, stojí před vámi nelehký úkol. Většinou se musíte soudit, a to se může protáhnout až na několik let.
Možná si říkáte, co na procesu může trvat tak dlouho. Vždyť máte důkaz v podobě pracovní smlouvy, ve které je výška mzdy udaná, a výpis z vašeho účtu jasně dokazuje, že vám mzda přestala chodit. I přesto je získávání peněz dost složité a zdlouhavé. I když vám o peníze ani tolik nejde, nevzdávejte se alespoň z principu. Právo je na vaší straně a nepoctivý zaměstnavatel si bude muset hodně dobře rozmyslet, zda mu takové tahanice stojí za obírání svých zaměstnanců. Kdyby se totiž bránil každý zaměstnanec, nemělo by jeho podnikání dlouhého trvání.
V následujících odstavcích se dočtete, jak bojovat s neplatícím zaměstnavatelem a dočkat se konečně spravedlnosti.
První krok – výpověď
Je nesmysl zůstávat v práci, kde je jasné, že vám zaměstnavatel nezaplatí. Přistupte proto k okamžité výpovědi z důvodu nevyplácení mzdy a přidejte žádost o odstupné. Pokud vám zaměstnavatel neplatí proto, že skutečně peníze nemá, podepíše vám souhlas se svým dluhem. To ale bývá vysoce nepravděpodobné. Spíš se vám stane, že zaměstnavatel výpověď odmítne převzít. Bude se vám vyhýbat a čekat, až uplyne doba, po kterou musí zaměstnavatel s výpovědí souhlasit. Výpověď se mu totiž krajně příčí proto, že mu narůstají nechtěné výdaje v podobě odstupného. Proti zaměstnavatelovu zapírání se můžete bránit tak, že dopis zašlete s dodejkou. Jakmile se vám dopis i s dodejkou vrátí jako nepřevzatý, platí právní fikce, že zaměstnavatel souhlasí a výpověď je platná.
Požádejte o pomoc občanskou poradnu
Pokud jste zaměstnancem, kterému zaměstnavatel neplatí, jste z této situace velice frustrovaný a nevíte, co máte dělat. Nerozumíte problematice pracovněprávních vztahů a z internetových článků nejste ani trochu moudří. Popřípadě je váš problém natolik ojedinělý, že ho nelze zaškatulkovat do žádné tabulky. V takovém případě se můžete obrátit na Občanskou poradnu. Tuto instituci najdete v každém větším městě a jejich přesné sídlo si vyhledáte třeba na internetu. V Občanské poradně vám zdarma poradí, jak ve vaší situaci jednat, navíc se nemusíte představovat, a porady tak probíhají zcela anonymně. Zaměstnanci poradny vás ochotně vyslechnou a vy budete odcházet s povznášejícím pocitem, že nejste ztracený případ.
Povolejte do akce úřední moc
Určitě nechcete, aby si zaměstnavatel mnul ruce, jak se vás bezproblémově zbavil. Pořádně mu zavaříte, když o situaci poreferujete na inspektorátu práce. Touto cestou sice mzdu nezískáte, ale proč si neužít toho, jak se sebevědomý neplatící zaměstnavatel potí strachy. Pokud má navíc chyby nebo mezery v dokumentech, problémy se mu nevyhnout. I když se to občas nezdá, spravedlnost funguje a na každého jednou dojde.
Písemná žádost o vyplacení peněz
Zaměstnanec, který nedostal zaplaceno, musí zaměstnavateli zaslat žádost o vyplacení peněz, které dluží. Je to sice hodně postavené na hlavu, abyste se museli doprošovat peněz, které vám ze zákona patří, ale je to nutnost. Soudy upřednostňují, aby se strany nejprve domluvily mimosoudní cestou, a jakmile se o to pokusíte ještě předtím, než se věc dostane až k soudu, bude soudce na vaší straně.
V žádosti nesmí chybět následovné informace:
- Vaše jméno a jméno/název zaměstnavatele
- Váš problém a částka, kterou vám zaměstnavatel dluží
- Za co vám zaměstnavatel peníze dluží
- Termín, do kterého žádáte vyplacení částky (obvykle 14 dnů od doručení)
- Údaje o tom, od kterého data jste u zaměstnavatele zaměstnaní
- Výše mzdy sjednané v pracovní smlouvě
- Data a podpisy – tento údaj je velice důležitý a nezbytný!
Pokud zaměstnavatel na dopis nereaguje, měli byste přistoupit k opětovnému zaslání žádosti s poznámkou, že už jste žádali dříve, ale peníze jste dosud nedostali. Proto žádáte znovu. Uveďte nový termín, a také to, zda jste si se zaměstnavatelem telefonovali, mailovali,…
Insolvence
Zaměstnavatel JE v insolvenci
Zaměstnavatel, který vám nezaplatit kvůli tomu, že se dostal do velkých dluhů, může být v době uplatňování vašich nároků v insolvenčním řízení. V takovém případě co nejdřív vyrazte na Úřad práce a přihlaste se ke svým nárokům. Měli byste ale vědět, že většinou nedostanete celou dlužnou částku. Můžete totiž žádat pouze o průměrný plat bez odměn a přesčasů, dále se vyplácí pouze částka 3 měsíce dozadu a v případě, že jste stále zaměstnancem, i dopředu, jako odstupné. Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu za mnohem víc měsíců a vy tyto peníze chcete, obraťte se na Krajský soud, který insolvenci řeší, a u kterého se budete chtít přihlásit k pohledávce. Pečlivě si ukládejte všechny dokumenty, které budete pro případ soudního sporu potřebovat. Nikdy tuto radu nepodceňujte, protože pokud zaměstnavatel řeší podobné spory neustále, ví, jak ze situace vybruslit.
Zaměstnavatel NENÍ v insolvenci
Pokud zaměstnavatel v insolvenci není, můžete návrh na uvalení insolvence podat vy. Nikdy ale nesmíte být sami! Pro zahájení insolvence je třeba, aby návrh podali dva a více věřitelů, kterým zaměstnavatel dluží peníze. Čím větší je tato částka, tím větší je naděje, že budete úspěšní. Všichni věřitelé musejí shromáždit veškeré dokumenty k případu a podat insolvenční návrh. Jeho vzor je k najití na internetu i na úřadech pod názvem „Návrh zaměstnance na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele“. Nejideálnější je, pokud se spojíte s co nejvíce zaměstnanci, kterým zaměstnavatel také neplatí. Jakmile je návrh schválen a jméno zaměstnavatele se objeví v insolvenčním rejstříku, můžete postupovat podle výše uvedeného postupu pro zaměstnavatele v insolvenci.
Vymahači dluhů
Insolvenční řízení většinou trvá hodně dlouho, a než se soud dobere výsledku, budete už v úplně jiné životní etapě, ve které už na nevyplacené peníze vzpomínáte s hořkým úsměvem. Mnohem rychlejším způsobem je obrátit se na vymahačskou firmu. V této oblasti se pohybuje poměrně dost ne zrovna eticky jednajících osob, proto si pečlivě vybírejte podle referencí na internetu, nebo z osobní zkušenosti známých. Připravte se na to, že vymahači nepracují zadarmo. Je běžné, že si řeknou o 30 – 50% z vymožené částky. Solidní firmy mají sice větší poplatky, ale neříkají si o peníze předem. Když se jim nepodaří ze zaměstnavatele peníze dostat, nezaplatíte nic. Dejte si pozor na firmy, jejichž prvotním cílem je obrat vás o poslední korunu.
Výhody
Výhodou tohoto způsobu je to, že se vy osobně nemusíte o nic starat a firma vyřeší vše za vás.
Nevýhody
Nevýhodou je velký poplatek za práci firmy.
Navíc jakmile se zaměstnavatel dostane do insolvence, musí firma svoji práci ukončit.
Soudní spor
Poslední možností je jít do přímého soudního sporu. Hlavním předpokladem úspěchu je zkušený právník, který danou problematiku bravurně ovládá a ví, jak dovést případ do zdárného konce. I tady platí, že čím víc lidí se spojí v žalobě proti zaměstnavateli, tím větší je šance na úspěch
Výhody
Právník své práci rozumí a dokáže otočit situaci ve váš prospěch.
Nevýhody
Zaměstnavatel může například utéct do zahraničí a bránit se tak zaplacení dlužné částky.
I když spor vyhrajete, není úplně jisté, kdo zaplatí soudní výlohy.