Při výběru hypotéky není důležitá jen výše úroků a typ splátek, ale také jak dlouho lze nastavit fixace. Fixace vaše rozhodnutí ovlivní velmi zásadním způsobem. Podle toho, na jak dlouho nastavíte fixační období, zůstane neměnná úroková sazba. Ke konci fixačního období můžete svou hypotéku převést jinam, kde dostanete výhodnější podmínky nebo hypotéku splatit předčasně. Banka vám úrokovou sazbu nesmí měnit po dobu 1,3,5,6,10 a 15 let. Čím delší si fixaci nastavíte, tím vyšší úrok u hypotéky dostanete. Hypotéky bez registru vám umožní půjčit si peníze na nový dům i pokud máte záznam v registru dlužníků.
Při volbě hypotéky a fixačního období zvažte vaši aktuální i finační situaci. Pokud víte, že do tří let obdržíte větší částku peněz, třeba z prodeje domu po babičce, pak zvolte fixaci tříletou. Kratší doba fixace vám nabídne opravdu nízké úročení hypotéky a úvěr poté můžete splatit. Dlouhodobá fixace vám umožňuje rozplánovat si rodinné finance a výdaje podle toho, jak budou klesat měsíční splátky hypotéky. Nevýhodou jsou vyšší měsíční splátky i úroky. Vhodným kompromisem je fixace na pět let. Bankovní a nebankovní hypotéky můžete zafixovat stejně. Liší se podmínky, za jakých si můžete půjčit, maximální částka nebo doklady pro vyřízení hypotéky.
Nezávislé srovnávače umožní porovnat bankovní a nebankovní produkty online zdarma a nezávazně. Snadno si tak vyberete hypotéku podle svých potřeb. Nízké úrokové sazby klienty často lákají sjednat si fixaci dlouhodobou na několik let dopředu. Mají tak jistotu, že se jim úrok nezvedne třeba po deset let. Problémem je situace, kdy se rozhodne klient hypotéku splatit předčasně, ale úvěr je zafixován. Jedinou možností je zaplatit vysokou pokutu. Problém je i v případě, že se rozhodnete nemovitost prodat. Vaši hypotéku si jen tak někdo nevezme, obzvlášť v případě, že má možnost získat výhodnější podmínky ve vlastní bance. Vyberte si hypotéku tak, aby byla pokud možno přizpůsobitelná vašim aktuálním rodinným i finančním možnostem.