Co je a jak se spočítá superhrubá, hrubá a čistá mzda

01.01. 2013 • Tipy a rady 6742x

V dnešní době, kdy naše života ovlivňují peníze, je dobré se orientovat ve světě finančních pojmů, kterým jste možná dodnes nerozuměli. Když chodíte do zaměstnání, kde jste za svoji práci finančně ohodnocení, měli byste vědět, co se skrývá pod pojmy superhrubá, hrubá a čistá mzda. Jen díky tomu budete vědět, kolik peněz si reálně vyděláte. Pokud jste navíc podnikatelem a hodláte přijímat zaměstnance, je nutné, abyste tyto pojmy dokonale ovládali. Zaměstnanci totiž na účet každý měsíc přijde mnohem méně peněz, než kolik odvádí za onu osobu zaměstnavatel.

Superhrubá mzda

Superhrubá mzda není příliš správné označení, a to hlavně z toho důvodu, že byste ho v pramenech práva hledali marně. Zde je totiž termín označen jako „mzdový náklad zaměstnavatele. Z tohoto pojmu začíná být mnohem jasnější, o co se jedná. Pojem „superhrubá mzda“ se vyvinul z pokusu vyjádřit co nejjasněji postup, kterým se počítá daň ze mzdy. Vzniknul po reformě veřejných financí, a jak název napovídá, základem pro výpočet superhrubé mzdy je mzda hrubá. K té se navíc připočítá sociální a zdravotní pojištění, které musí každý zaměstnavatel ze zákona odvádět státu. Sociální pojištění je zhruba 26% hrubé mzdy, zdravotní asi 9% z hrubé mzdy. Superhrubá mzda také slouží pro výpočet daňového základu.

Hrubá mzda

Hrubá mzda vyjadřuje ještě nezdaněnou mzdu, od které nebyly odečtené žádné odpočty. Uchazeči o zaměstnání se často těší na pěkný plat, načež zjistí, že zaměstnavatel uváděl hrubou mzdu a ve skutečnosti tak dostanou o dost méně. Na podobný problém si dávejte pozor i při přijímacím pohovoru. Na něm vám většinou položí otázku, jak byste si představovali ohodnocení za vaši práci. Nejspíš uvedete cifru, kterou byste chtěli přímo na svůj účet. Zaměstnavatel vás tak třeba skutečně ohodnotí, ale v hrubé mzdě. Proto nikdy nezapomeňte říct, že si přejete například patnáct tisíc čistého.

Čistá mzda

Čistá mzda je konečně peněžní částka, kterou dostane každý zaměstnanec reálně do ruky nebo na účet. Je to částka, ke které se dojde po odvodu sociálního a zdravotního pojištění, zdanění a dalších odvodů.

Z čeho se skládá mzda

Mzda není jednotný celek, ale skládá se z několika složek.

1) Pevná složka

Tato složka je neměnná a je pevně stanovená.

2) Pohyblivá složka

K pevné složce se může připočítat různě velká pohyblivá složka. Do ní se počítají následující částky:

a. Příplatky

Příplatky musí zaměstnavatel povinně zaplatit zaměstnanci, který pracuje přesčas, ve ztíženém pracovním prostředí, nebo ve státní svátek.

b. Osobní ohodnocení

Osobní ohodnocení je částka, kterou zaměstnavatel oceňuje kvalitní práci svého zaměstnance.

c. Prémie

Prémie je procentuální navýšení mzdy, které má za úkol pracovníka motivovat k větším pracovním výkonům.

d. Odměny

Odměna je jednorázová částka, kterou ohodnocuje zaměstnavatel pracovníka například za úspěch projektu, apod.

3) Další složky

Do mzdy jsou započítané i další složky. Jednou z nich jsou například dávky nemocenského pojištění.

Druhy mezd

1) Časová mzda

V případě časové mzdy má zaměstnanec v pracovní smlouvě uvedeno, jakou částku si vydělá za hodinu. Mzdu potom dostane podle toho, kolik hodin celkem odpracuje.

2) Úkolová mzda

Zde je zaměstnanec hodnocen podle množství odvedené práce.

3) Podílová mzda

S podílovou mzdou se můžete setkat v obchodní sféře. Mzda se odvíjí od obratu společnosti.

4) Kombinovaná mzda

Mzda téměř nikdy nebývá výhradně časová nebo výhradně úkolová, ale kombinuje v sobě víc druhů. Potom mluvíme o mzdě kombinované.

Jestli se chcete o problematice mezd dozvědět víc, a zvlášť o té své, hledejte bližší informace na internetu a v odborných publikacích. Pokaždé si ale ověřte, že čtete aktuální informace. Zákony upravující mzdy jsou často novelizované a to, co platilo před rokem, nemusí platit dnes. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby