
Alespoň jednou za život se téměř každý člověk ocitne v situaci, kdy si potřebuje půjčit peníze. V takovém případě je třeba, abyste zvážili veškeré možnosti, které vám trh nabízí. Většina lidí si myslí, že seriózní půjčku si mohou vzít pouze u bankovních institucí. Se zajímavými, a zároveň bezpečnými půjčkami se ale můžete setkat i u nebankovních společností. Aby se prosadily na trhu s půjčkami, musely se tyto instituce naučit vytvářet přehledné a výhodné produkty, které v dnešní době dokonce v mnohém předčí nabídku bank. Pokud se půjčky u úvěrových společností bojíte kvůli vysokému úroku, měli byste vědět, že tyto obavy nejsou zcela na místě. Mnohdy totiž mají tyto instituce lepší úrok, než české banky, které mimochodem patří v rámci Evropy k těm dražším. Navíc vysoký úrok dostanete úplně všude. Porovnání s úrokem, za který si půjčuje banka od vás, když si ukládáte peníze například na spořicí účet, je dost tristní. Zatímco vy zaplatíte mnohdy až o několik desítek procent víc, než jste si půjčili, úrok, kterým vám vaše banka zhodnotí peníze, se pohybuje hluboko pod jedním procentem.
Občas se vám může poštěstit, že najdete nebankovní instituci, která nabízí levnější půjčky, než banka. Osvědčení nebankovní společnosti se vás nesnaží nachytat a tahat z klientů další peníze, jak si lidé myslí. Takové známé společnosti, jako jsou Cetelem, Home Credit nebo Cofidis mívají mnohem lépe propracovanou nabídku služeb, než banky, a vycházejí svým klientům mnohem víc vstříc. Také vám hned na začátku srozumitelně vysvětlí všechny podmínky, které pochopí i naprostý laik půjčující si poprvé.
Čím si nebankovní společnosti získávají klienty
Bankoví giganti nikdy nebrali seriózní nebankovní společnosti vážně a nikdy si nepřipustili, že by je takové instituce mohly ohrožovat. Díky tomu se postupně smazávaly rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou, a to v otázkách úroku, RPSN, sankčních podmínek, přístupu ke klientovi, a podobně. V minulosti neměly nebankovní společnosti příliš příznivé podmínky k fungování na trhu. Díky tomu dokázaly vytvořit výhodné podmínky, staly se bezpečnými a zavedenými, a klientela si k nim postupně nacházela cestu. Čím dál víc lidí si u těchto společností půjčuje, což je dáno hlavně tím, že je tyto instituce nadchly svojí snahou vyjít zákazníkovi vstříc a o každého klienta bojují. Banky oproti tomu dost zaspaly, a v podstatě doufají, že u nich lidé zůstanou ze zvyku a ze strachu z jiných možností.
Pozor na neseriózní společnosti!
Sice je pro běžného dobrou zprávou, že nebankovní společnosti už se svojí nabídkou téměř rovnají bankám, ale i tak se mezi nimi mohou vyskytnout společnosti, které nejsou seriozní a jejich prvotním cílem je zákazníka tak říkajíc oškubat. Nedodržují základní etická pravidla a jejich podmínky nejsou průhledné. Člověk si tak musí dávat pozor, aby se nenapálil.
České vs. evropské banky
Když srovnáte nabídky bank v eurozóně, zjistíte, že marže českých bank jsou oproti ostatním zemím až dvojnásobné. České bankovní instituce tuto skutečnost obhajují tím, že se potýkají s příliš velkým počtem nesplacených spotřebitelských úvěrů. Banky tyto dluhy musí draze vymáhat, což se následně promítá na cenách úvěrů. I tak je zarážející, že jsou spotřebitelské úvěry dražší, než v Řecku, které je zmítané ekonomickou krizí.