Americká hypotéka

01.01. 2013 • Půjčky 2302x

Jakmile se ocitnete v situaci, kdy potřebujete půjčit peníze, musíte si důkladně projít všechny možnosti, které přicházejí v úvahu, a zvolit tu nejvhodnější pro vás. Jednou z možností řešení půjčky je americká hypotéka. Přečtěte si, za jakých podmínek vsadit právě na ni.

Co je to americká hypotéka?

Americká hypotéka se v mnohém podobá klasické hypotéce. Také je zajištěná nemovitostí, jen úvěr na rozdíl od běžné hypotéky můžete použít na cokoliv. Jedná se tudíž o neúčelový úvěr. V tom se zase americká hypotéka blíží spíš spotřebitelskému úvěru. Dokonce je výhodnější, protože mívá nižší úrok. Úroky nejsou všude stejné, každý poskytovatel úvěru si je stanovuje sám.

Hypotéka nese přízvisko „americká“ z prostého důvodu. Vznikla ve Spojených státech a postupně si získala popularitu po celém světě, a tudíž i v České republice. Američané tomuto typu půjčky říkají „home equity loan“.

Uzavíráme americkou hypotéku

Jak se správně rozhodnout?

Lidé se pro uzavření americké hypotéky rozhodují v případech, kdy potřebují najednou velkou sumu peněz. Ať už se jedná o koupi nového automobilu nebo zaplacení nahromaděných dluhů. Kvůli takovému množství půjčených peněz je nutné se dobře rozmyslet, u jakého poskytovatele si vezmete úvěr. Velký pozor si dávejte na americké hypotéky uzavírané s nebankovními institucemi. Ti jsou pro klientelu atraktivní hlavně proto, že si příliš neprověřují schopnost žadatele splácet řádně své závazky. Když si vezmete americkou hypotéku neuváženě na něco, co nutně nepotřebujete a nebudete moct řádně a včas splácet, může vás úvěr uvrhnout ještě do hlubších finančních problémů.

Kolik mi půjčí?

Maximální výše úvěru se odvozuje od odhadní ceny nemovitosti, přičemž se nejedná o 100% cenu, ale zhruba o 70%. U nebankovních společností se setkáte i s nabídkou nižších částek. Minimální částka se liší podle toho, u koho si úvěr berete. Většinou se pohybuje mezi 100 000 – 200 000 Kč.

Jak dlouho budu splácet?

Doba splatnosti je různá, podle toho, jaká bude výše měsíční splátky. Většinou je to mezi 5 – 20 lety.

Podmínky americké hypotéky

Podmínky se různí podle poskytovatele. S jinými podmínkami se setkáte v bankách, s jinými zase u nebankovních společností. Představíme vám tři, které jsou obecně vyžadované. Kromě nich si může každá instituce stanovit své vlastní požadavky.

Podmínka věku

Žadatel musí být starší 18 let.

Většinou se také vyžaduje, aby v den, kdy končí splatnost úvěru, nebyl žadatel starší 70 let.

Nemovitost

Americká hypotéka se zajišťuje nemovitostí, proto je samozřejmě nutné mít nějakou k dispozici. Tato nemovitost se musí nacházet na území České republiky.

Pravidelný příjem

Instituce, které vám poskytuje úvěr, si musí být jistá, že jste schopní řádně splácet. Budete proto potřebovat potvrzení o příjmu ze zaměstnaneckého poměru, nebo podnikatelské činnosti, pokud jste osoba samostatně výdělečně činná.

Výhody X nevýhody americké hypotéky

Výhody

1) Největší výhodou je, že peníze získané z americké hypotéky můžete použít naprosto na cokoliv. Poskytovatel nepátrá, na co ji použijete, jako je tomu u klasické hypotéky.

2) Americká hypotéka má oproti spotřebitelskému úvěru příznivou úrokovou sazbu.

3) Máte možnost rozložit si splátky na dlouhou dobu tak, abyste i při menším příjmu mohli bez problémů splácet.

4) Nespornou výhodou je možnost splatit úvěr dřív, aniž byste museli navíc zaplatit na poplatcích takové horentní sumy, jako u klasické hypotéky.

5) Nemovitost zatíženou americkou hypotékou můžete kdykoliv a komukoliv prodat.

Nevýhody

1) Pro spoustu lidí je největším strašákem nutnost ručit svojí nemovitostí. Jakmile se totiž dostanete do těžké finanční situace a nemáte jak úvěr splácet, poskytovateli připadne nemovitost, kterou jste za hypoteční úvěr ručili.

2) Oproti spotřebitelskému úvěru je americká hypotéka výhodná, když ji ale srovnáte s běžnou hypotékou, zjistíte, že má vyšší úrokovou sazbu. Proto když hodláte finance z úvěru použít na zařizování domu, vezměte si raději klasickou hypotéku. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby