4 mýty o půjčkách, kterým jste možná doteď také věřili

22.09. 2016 • Půjčky 2293x

„Vzít si půjčku je cesta do pekla,” radí se zdviženým prstem lidé, kteří stále věří těm největším mýtům o půjčkách. Jaké to jsou? Pojďte se s nimi seznámit.

1. Půjčkou si zaděláváte na pěkný malér

Ano. Strasti na vás zaručeně čekají, jestliže se necháte unést emocemi a půjčíte si například na dovolenou nebo vánoční dárky. Pokud jste na tyto věci neušetřili doposud, peníze, které padnou na jejich splátku, vám budou zřejmě chybět. Ale podívejte se na půjčky z jiného úhlu. Rozbil se vám počítač a na nový hned nemáte. V případě, že pro vás počítač představuje pouze zdroj zábavy, je nesmysl si na něj půjčovat. Když ale pomocí něj vyděláváte peníze, ušetří vám půjčka spoustu financí a možná i zachrání práci. To, zda si půjčkou vydláždíte cestu do pekla nebo cestu do lepší budoucnosti, záleží jen na vás a na vašem vyhodnocení aktuální situace.

2. Výhodnou půjčku poznáte podle úroku

Chytří poskytovatelé půjček už dávno zjistili, jakou moc má nízká úroková sazba. Neradujte se předčasně, že jste našli půjčku s nízkým úrokem. Peníze, které uspoříte na úrocích, se mohou ukrývat v různých poplatcích:

●  poplatek za uzavření smlouvy
●  poplatek za povinné pojištění
●  poplatek za správu úvěru a podobně

Jedině hodnota RPSN vám skutečně odhalí výhodnost půjčky. Zahrnuje v sobě totiž všechny náklady na půjčku, které zaplatíte za jeden rok. Až budete v některém srovnávači pátrat po výhodné půjčce, věnujte svou pozornost právě RPSN.

3. Od nevýhodné půjčky není cesty zpět

Vzali jste si půjčku a doma s panickou hrůzou zjišťujete, že není tak výhodná, jak vás ujišťoval ten sympatický finanční poradce? Tváře vám začínají rudnout, ruce se třást a chce se vám křičet nebo něco rozbít? Klid. Jedním špatným podpisem svět nekončí. V dnešní době si jednoduše zažádáte o tzv. refinancování. To znamená, že si celou půjčku převedete k férovějšímu poskytovateli, jehož podmínky nehraničí s lichvou.

4. Když nezvládnu půjčku splácet, můj život nadobro končí

Ale nekončí. Existuje několik organizací, které vám v případě nesnází pomohou. Jedná se například o:

●  Poradnu ve finanční tísni
●  organizaci Člověk v tísni

Naopak se velkým obloukem vyhněte těm finančním poradcům, kteří za svou pomoci žádají nesmyslně vysokou odměnu. Těm o vaše dobro rozhodně nejde. Někdy vám jen postačí zařídit si odložení splátek, nebo vytvořit si nový splátkový kalendář.

Pokud se nacházíte v takové životní situace, kdy peníze z půjčky potřebujete na rozumnou věc, nebojte se toho. Využijte některý ze srovnávačů, protože zde máte jistotu, že se nedostanete do spárů lichvářů. Porovnejte si různé nabídky a vyberte si tu nejvýhodnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby