3 znaky zodpovědného poskytovatele nebankovní půjčky

02.10. 2017 • Půjčky 2414x

Podle údajů ČNB je v České republice cca 55 000 poskytovatelů nebankovních půjček. Jsou mezi nimi ostřílení matadoři, od kterých si půjčíte za férových podmínek, ale bohužel i firmy, které stále ještě používají klamavou reklamu, snaží se klienta zmást a vlastně i „okrást“. Aby vás záměr půjčit si několik tisíc neskončil u exekutora, zjistěte si o poskytovateli 3 důležité znaky.

Požádal si o licenci?

Počet nebankovních společností rapidně sníží novela zákona o spotřebitelském úvěru (více zde), která vstoupila v platnost v prosinci loňského roku. Ukládá poskytovatelům několik nových povinností:

  • musí prokázat kapitál ve výši 20 milionů korun,
  • musí mít licenci od ČNB aj.

O licenci si firmy mohly požádat do začátku března 2017, udělal to jen zlomek z nich. ČNB eviduje 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele a 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele. Jestli má nebo nemá firma požádáno, zjistíte v registru na webu ČNB.

Jak sděluje informace?

V České republice funguje APNÚ. Jedná se o dobrovolné sdružení firem, které poskytují nebankovní půjčky. Mezi stanovy členů patří, že budou klientům poskytovat vždy jasné a kompletní informace o půjčce. Právě na to se zaměřte. Pokud společnost jasně neuvádí, kolik navíc zaplatíte, kdy musíte úvěr splatit i to, jaké vám hrozí sankce, může to být známka neférového jednání a je lepší se poohlédnout jinde.

Jde vám vstříc úvěrem zdarma

Seriózní společnosti se snaží rychlé půjčky zpřístupnit každému a ukázat, že fungují jako pomoc. Je výhodou, když si můžete princip nebankovního půjčování vyzkoušet skrze úvěr zdarma. Například Via SMS s.r.o. nabízí bez poplatku až 8000 Kč na 30 dní. I při jiném nastavení půjčky si půjčíte výhodně, protože Via SMS nezdražuje, a to i přesto, že ČNB zvedla úrokové sazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky'
Tipy na jiné články
Nejnovější články
Oblíbené články
Články o financích
Zajímavé weby